czwartek, 3 października 2013

Arroz con conejo - ryż z królikiem

Dziś przedstawię kolejny sposób na danie z ryżem w typowo hiszpańskim stylu. Królik w Hiszpanii jest mięsem powszechnie dostępnym i stosunkowo nie drogim, jako białe mięso tradycyjnie jest sprzedawany na stoiskach z drobiem i jajkami (hiszp. pollería)pańs Podawanie go z ryżem może być dla Polaków nieco zaskakujące, lecz zapewniam, że jest to bardzo dobre połączenie. Królik jest popularnym dodatkiem do paelli, łączy się z owocami morza bądź też ślimakami. Dzisiaj jednak sam królik będzie "głównym bohaterem". Dużą zaletą tego przepisu jest to, że można wykorzystać mniej szlachetne, zawierające mniej mięsa części królika. Mała uwaga co do przygotowania mięsa: jedna szkoła poleca, aby królika najpierw obsmażyć na złoto osobno i dodać do już gotującego się ryżu, druga zaś - aby podsmażyć królika w sofrito i nie wyjmować go w ogóle. Ze względu na wygodę głównie bliższy jest mi sposób drugi. 

arroz con conejo
Składniki: 
- 0,5 kg królika
- zielona papryka
- pół papryki czerwone
- 2 pomidory
- cebula
- 3 ząbki czosnku
- półtorej suchego szklanki ryżu
- ok. 4 szklanki gorącego bulionu drobiowego (ostateczna ilość zależny od rodzaju użytego ryżu)
- 150 ml białego wytrawnego wina (może być wytrawne sherry)
- przyprawy: pół łyżeczki tymianku, odrobina majeranku (oregano), sól, pieprz, szafran lub żółty barwnik (może być kurkuma), ziele angielskie, listek laurowy
- cytryna
arroz con pollo
Wykonanie: 
W dużym garnku bądź bardzo głębokiej patelni podsmażamy na oliwie z oliwek na wolnym ogniu drobno pokrojone cebulę, czosnek i paprykę. Po paru minutach dodajemy drobno pokrojone, obrane ze skórki pomidory i podsmażamy wszystko przez ok 10 minut, następnie zwiększamy ogień i dodajemy królika. 

Dodajemy przyprywamy i intensywnie mieszając podsmażamy królika przez kilka minut, a następnie wlewamy wino. Gotujemy kolejne kilka minut, aby odparował alkohol. 


Kolejnym krokiem jest dodanie ryżu i zalanie całości gorącym bulionem. Gotujemy 10 minut bez przykrycia na dość wysokim ogniu, mieszając często, aby się nie przypaliło. Następnie ogień zmniejszamy do minimum i przykrywamy potrawę. Gotujemy aż ryż będzie miękki, wtedy wyłączamy ogień i zostawiamy przykrytą potrawę na co najmniej 5 minut przed podaniem. 


Nie cały rosół musi być wchłonięty przez ryż, danie smakuje lepiej, kiedy ryż nie jest zbyt suchy. Po nałożeniu na talerze skrapiamy sokiem z cytryny. Świetnie smakuje podane z białym winem. Smacznego! 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz